اطلاع رسانی > اخبار >
.: اخبار


این رویداد مهم علمی با حضور مهندس جوشقانی معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، مهندس فلاح جوشقانی معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، دکتر سودابه رادفر مسئول امور زنان و خانوده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر رضا زنگنه معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه ای، دکتر مهری چنگی آشتیانی معاون پژوهش و فناوری دانشکده فنی شریعتی، برخی از مدیران و دانشجویان در سالن مفرح دانشکده شریعتی افتتاح شد.
در ابتدای مراسم دکتر چنگی آشتیانی ضمن تشکر از عوامل برگزاری این رویداد مهم علمی و حاضرین در جلسه افزود:
"
همان طور که می دانید اولین پنجشنبه آوریل هر سال در دنیا به نام " روز جهانی دختران و فناوری اطلاعات و ارتباطات" موسوم است. باعث بسی افتخار است که دانشکده فنی شریعتی برای چهارمین سال متوالی این مراسم را برگزار نموده و شاهد حضور و پرورش استعدادها و ظهور نبوغ های نهفته دانشجویان و علاقمندان به این علم مهم دنیا می باشد."
وی در ادامه خاطر نشان کرد:
"
بحث تحول و به روز رسانی اطلاعات ict در دنیا و در همه حوزه ها جای دارد. به صورت ویژه تر اقتصاد دیجیتال  بحثی زنده و پویا است که فقط مختص ict نیست. اکنون این حوزه می تواند حرف های عملیاتی زیادی برای تولید و اشتغال داشته باشد. این نوید را به شما عزیزان می دهم که به حول و قوه الهی، تمام تلاشمان این است این رشته مهم را جزو رشته های کارشناسی ناپیوسته دانشکده بیاوریم."

خانم سودابه رادفر، مسئول امور زنان و خانواده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، به عنوان اولین سخنران چهارمین رویداد بین المللی روز جهانی دختران و فناوری اطلاعات و ارتباطات، ضمن اشاره به آمار حضور و اشتغال بانوان در بازار کار عنوان داشت:
"70
درصد بیمه شده ها در سال 95 و 96 زنان بوده اند که این نشان دهنده ی حضور غالب بانوان در بحث اشتغال می باشد و اینکه خانم ها بیشتر رشد کرده و تخصص یافته اند. "
وی در ادامه خاطر نشان کرد:"در وزارتخانه، سیاستهای معطوف به جنسیت در حال انجام است ولی همه کار را دولت نمی تواند انجام دهد، بنابراین شما جوانان هم باید مطالعه و هم مطالبه داشته باشید تا بتوانیم با کمک و همیاری هم به برقراری عدالت جنسیتی برسیم ."
سپس مهندس فلاح جوشقانی، معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در شروع صحبتهای خود با بیان انقلاب دیجیتال و انقلاب چهارم صنعتی اظهار داشت:

"
از سال 72 با ورود موبایل به کشور، آغاز تحولات در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات بود که باعث تحول در سبک زندگی و نحوه تعاملات و ارتباطات ما شد و با این تغییرات، رفع محدویت ها، صورت گرفت."
ایشان در ادامه ict را عرصه ظهور و بروز خلاقیت دانست و افزود:
"
پایه ی اصلی تمامی کسب و کارهای نوین، خلاقیت و نوآوری است و پایه ی اصلی دیگر آن، ict است که این حوزه در اختیار همه بخصوص خانم ها می باشد و شما راحت می توانید ایده های خود را به عرصه ظهور برسانید و از این فرصت استفاده نمایید."
مهندس جوشقانی، نامگذاری آخرین روز ماه آوریل به نام روز جهانی دختران و فناوری اطلاعات و ارتباطات را، نشان دهنده ی اهمیت این موضوع دانست و افزود:
"
در حال حاضر دنیا فقط دنیای تحصیل و دانش نیست و دنیای مهارت و عمل است. بنابراین کسب و کار در زمانه فعلی ، مهارت می خواهد و نیاز به جا و مکان ندارد . ما نیز در وزارت ارتباطات به عنوان سیاستگذار اصلی این موضوع ، اهمیت ویژه ای به ict داده ایم تا بتوانیم از این بستر فراهم شده برای عرصه ایجاد اشتغال استفاده نماییم البته نگاه ما تنها معطوف به جنست نیست بلکه شایسته سالاری از اهمیت ویژه ای برخوردار است."
وی در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد:
"
تمام وجود شما انرژی، خلاقیت و نوآوری است و مبنای هر کسب و کاری، انرژی و خلاقیت شماست بنابراین قدر این لحظات را بدانید و به توانمندی های خود ایمان داشته باشید."

سپس دکتر رضا زنگنه مطلق معاون پزوهشی دانشگاه فنی و حرفه ای  به سخنرانی پرداخت.
وی ضمن خیرمقدم به حضار و تبریک اعیاد شعبانیه اظهار داشت:

" رشته ی دانشگاهی و کاری بنده در حوزه صنعت ict  بوده و با توجه به تجربیات به دست آمده به جرات می توانم بگویم بانوان فعال در این عرصه مهم علمی، جزو بهترین ها هستند. توانمندی و استعداد بسیار خوبی در آنها یافت می شود که می تواند در پیشبرد و پرورش سازمان هایی که در آن مشغول به کار هستند، بسیار اثرگذار باشد. نقش ict در توسعه همه جانبه و پایدار آنچنان واضح و برجسته است که می توان از آن به عنوان نیوری محرکه در همه حوزه ها یاد کرد."
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه ای در بخش بعدی بیانات خود افزود:

" اگر به اوایل قرن بیستم گذری داشته باشیم به راحتی خواهیم دید که هرگونه گسترش روزافزون مهارت و پژوهشی که شکل گرفته است، در سایه ی فناوری اطلاعات اتفاق افتاده است.. در اهمیت این مقوله همین بس است. شاید بتوان گفت از ضروریات تشکیل مرکزی به عنوان معاونت پژوهش و فناوری در دانشگاه ها همین عامل می باشد."

دکتر زنگنه در پایان ضمن نگاهی اجمالی و موشکافانه بر فعالیت ها و نکات مهم حوزه ict  از سال 2013 تاکنون، نقش ارتباطات و it در توسعه روزافزون و پیشبرد اهداف کشور در حال توسعه  را بسیار مهم قلمداد نمود و گفت:

 

"این که این روز را به عنوان دختران و فناوری اطلاعات نامگذاری کرده اند به دلیل این بوده که تفاوت های جنسیتی از بین رفته و توانمندی های آنان بروز پیدا کند. فناوری اطلاعات عرصه بسیار مهمی است تا جایی که این نوید را به شما بدهم که قرار است رشته ict در مقطع کارشناسی و کارشناسی ناپیوسته در دانشگاه فنی و حرفه ای به تصویب برسد و امیدواریم با یاری شما دانشجویان خوش فکر و اهل فن بتوانیم اولین ماکت نصب شبکه های رادیویی را بسازیم."
در ادامه پنل های تخصصی با موضوع تجارت الکترونیکی، فرصت ها و ارتقای مهارت برای حضور در آن" با سخنرانی کارشناسان و صاحبنظران حاذق و کاردان کشور آقایان: دکتر جعفر محمدی، مهندس مصطفی امیری، مهندس امیرحسین محمدی و مهندس شاهین جعفرپور توسط خانم مهندس داننده مدیریت شد.
در این پنل ها آخرین اطلاعات حوزه ict  و مسائل مربوط به آن مورد بحث و بررسی و همچنین پرسش و پاسخ قرار گرفت.بازگشت1397/02/10
نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني    
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود ! 

همایش روز جهانی دختران و فناوری اطلاعات و ارتباطات
دانشکده فنی و حرفه ای دختران دکتر شریعتی 
اردیبهشت 97